Sárospatak, Füzér, Füzérradvány, Kassa 2013 nyarán
**********
Sárospatak
*
Sárospatak a Bodrog folyó partján, a tokaji hegyek lábánál fekszik. A magyar történelem fényes napjait és a Rákócziak emlékét idézi.
Sárospatak látképe a várból
Bodrog látképe a várból
Perényi Péter építkezéseinek egyike a Vízi-kapu (jobb oldalon) csak ezen keresztül lehetett megközelíteni a várat, ez volt az egyetlen bejárat. A vízikapu fölött az 1541-es évszám volt, ekkor fejezhette be Perényi a várépítést. A Kőbe vésett felirat: "Boldog az a város, ahol Isten igéjét hirdetik és megtartják. 1541. április 17.) A vízikapu előtt szabadtéri színpad van, ahol rendezvények színesítik a város és a városba látogató túristák estéit.
A Lorántffy-loggia és a Vörös-torony
*
A Vörös-torony kápolnája. Az oltárképet Franz Eybl (1806-1880) festette, Árpád-házi Szent Erzsébet életéből jelenetet ábrázol. Itt állnak még Szent István és Szent lászló fából faragott szobrai, egy lőcsei faszobrász munkája.
*
A reneszánsz konyha részlete is elénk tárul, az ásatások során megtalált kőpillér lábazat, a nyitott tűzhely alapja, a tűzpadka. Előkerült a kemence, a a kőből faragott edények maradványai. Az itt látható tárgyak nem eredetiek, de híven tükrözik az akkoti főzési technika mikéntjét.
Az északi sarokbástyán lévő Sub Rosa-terem erkélyét Zsigmond és és Henrietta esküvőjére festették ki. A magyar címer, a Lorántffy család címere és a cseh oroszlán látható, a boltozatot rózsa díszíti, innen kapta a nevét. Állítólag a Wesselényi-féle főúri összeesküvés titokban, azaz sub rosa (rózsa alatt) itt zajlott.
*
A gótikus plébániatemplom a XV. szádad közepén épült, Keresztelő Szent János vértanúságának tiszteletére szentelték fel. Ekkor még állt a rotunda, amelynek a maradványait a Bazilika déli oldalánál megtekinthetjük. A XVI. században a reformáció képviselői foglalták el, majd Báthory Zsófia a XVII. században a római katolikusoknak visszaadta. A templom sokszor lett igénybe véve a háborúk alatt, szolgált lőporraktárként, kaszárnyaként sőt még istállóként is. Több évig csak a templom épületén keresztül lehetett bejutni a várba, amelynek nyomai ma is felfedezhetők az épületen.
*
A barokk főoltár fából készült, Szűz Máriát ábrázolja, Maulbertsch alkotása. M. Mária Terézia udvari festője volt. A főoltár melletti rokokó alkotás a lorettói Madonnát, a kápolnában pedig Szent Annát jeleníti meg a kis Máriával.
*
A templomban itt látható Árpád-házi Szent Erzsébet ereklyetartója. Erzsébet Patakon született 1207-ben, II. András és Gertrud házasságából. ( Gertrud a Bánk bán-féle összeesküvés áldozatául esett merániai királyné) Pünkösd második napján ünnepli a város Erzsébet szentté avatásának évfordulóját, az ereklyével körmenetet tartanak, hatalmas ünneplés, csábító programokkal.
*
A gótikus plébániatemplomot XVI. Benedek pápa 2007-ben "Basilica minor" rangra emelte.
A Bazilika előtt áll Szent Erzsébet és férje Thüringiai Lajos őrgróf szobra, Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész csodálatos alkotása.
A Sárospataki Református Temlom alapkövét 1776-ban tették le, a felszentelése 1781-ben történt, ekkor még fazsindely fedte a tornyot. 1895-ben Katona György tervei szerinti új mennyezet és főbejárat tette szebbé a késő barokk stílusjegyeit viselő belsőt.
A Református Templom karzata
*
A Sárospataki Református Templom műemlék orgonája, építette Ludwig Mooser Salzburgi mester 1871-ben. 2 manuálos, 24 regiszteres, Magyarország egyetlen eredeti állapotában megőrzött Mooser orgona. Restaurálták 2005-2009-ig.
A templomban 1500 ülőhely van, Sárospatakon a hívő lakosság 30 %-a református.
Hát igen. Ez nagy igazság.
A legendássá vált Sárospataki Református Kollégium, 1531-ben alapították, az akkori Magyarország egyik legjelentősebb oktatási intézménye volt. A főépület építését 1806-ban kezdték meg, és 1814-ben fejezték be. Háromíves nyílású kapuzata van.
A rácsos kapu, amit bezárattam a fotó kedvéért Évával, véglegesen bezáródott, így csak a hátsó bejáraton tudtunk kimenni az épületegyüttesből...
Kapuáthajtó csarnok, " Porta maior" , amelyet 2 pillérsor oszt három hajóra, és 15 boltmező fed le.
Szent Erzsébet ház, jelenleg Kuklai atya gyűjteménye látható.
Trianon emlékmű
Jó megpihenni a vár kávézójában, köszönetet mondva Évának a mindent felülmúló vendéglátásért.
Rákóczi szobor
*
Őfelsége sétált a várárokban és hosszasan kellette magát...
Füzér
*
A párás idő miatt szerény minőségű a kép...
A várat az Aba nemzetség tagjai építették, fénykorát a XV-XVI. században élte. Ekkor a Perényi család birtokolta. 1526-27-ben Perényi Péter koronaőr ebben a várban őriztette a Szent Koronát.
A vár rácsos kapuzata.
A Vártorony órája mindig 12-t mutat...
Kilátás a kétszintes toronyból...
Sem feleség, sem pincér, az urak éhen maradtak..
A Gótikus kápolna, ahová a fotó kedvéért a menyasszony és vőlegény is felkapaszkodik..
Végre felértünk...
Bátor hölgy, alacsony fal, mögötte szakadék...
A hölgy azt mondta a lejtőn lefelé nehezebb ... (eddig azt hittem könnyebb)
Füzéri kedves kis házikó.
A templom csodaszép, kecses tornya. (1875) A katolikus templom 1998-as restaurálásakor román kori falfestmények kerültek elő. 2006-tól harangjátékot hallgathatnak az idelátogatók.
A főoltár Jozef Gubalski alkotása, Szent István felajánlása.
A templom orgonája 1877-ben készült el.
A Mohácsi csata után (1526) egy évig a Füzéri várban őrizték a Szent Koronát, a templom egyik freskója ezt örökíti meg.
Füzéri templom: Pieta
Füzér főterén szemlélődik két fiatalember...
Ebben a szép panzióban töltöttük el éjszakáinkat 2013 nyarán.
***********
Füzérradvány
*
A füzérradványi Károlyi kastély.
Fotó a telefonommal...
A kastély hátulsó része romokban hever, mint én néha...
Minden kastélyban van trófea...
Faragott tálaló
Ebédelni szerettünk volna, de kimenőt kapott a személyzet.
Enterieur
A kastélypark óriási platánfája.
Kassa
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Mi nyolcan...
*
*
*
*
Mi nyolcan nagyon jól éreztük magunkat...
Mindenkinek ajánlom ezt a szép programot...