Pétervására Szent Márton plébániatemplom
2010 február 27-én kirándulást tettünk Pétervásárára, hogy megcsodáljuk a "palócok péterkei székesegyházát" Ez a gyönyörű templom a magyar romantikus építészet legelső gyöngyszeme. A templomot 1812-ben kezdte építtetni gróf Keglevich Károly a község kegyura, elhunyt leánya emlékére. A munkálatok 1817-ben fejeződtek be. A templom tervezője Povolni Ferenc egri építőmester, aki az egri Kaszinó homlokzatát, Debrecenben a nagyerdei Fürdőházat, (1826) a Vigadót, (1827-33) a Városházát, a Szent Anna templom homlokzatát, a huszárlaktanyát és a 9 lyukú Hortobágyi Hidat tervezte.
Szent Márton templom homlokzata
A templom háromhajós, kéttornyos, neogótikus stílusú, kőfallal körülvett épület. A homlokzat kissé előrébb van a két torony között, az első emeleten csúcsíves ikerablak, fölötte vaskereszttel díszített csúcs. A tornyot karcsú sisak teszi még szebbé. A toronyban 3 harang van, egy 5 mázsás, egy 4,5 mázsás és egy 60 kg-os lélekharang.
Főbejárat
A főbejárat csúcsíves bélletén lépesméz sejtjeit utánzó díszítés látható, amelyet 10 kőpillér tart.
Temlombelső
A főhajó 9 boltozata 6 oszlopon nyugszik. A főoltár piszkei vörös márványból készült. Középen tondóban a Keglevich és Sághy család címere van.
Főoltárkép
A főoltárkép Hesz János Mihály egri festő alkotása. Patrona Hungariae
Szent Miklós és Szent Márton
.
.
Az oltárkép jobb oldalán két üvegablak szórja a fényt a templombelső felé. Jobb oldalon Szt. Márton a templom védőszentje, bal oldalon Szent Miklós püspök látható. Az üvegablakok Mohai Attila budapesti üvegművész alkotásai. (1985)
Tabernákulum
A tabernákulum vörös márványból készült, faragott faajtóval.
Orgona
A neogótikus orgonaházat Rudassy László készítette. Az orgonát Ludwig Mooser híres salzburgi orgonaépítő készítette. (az egri és esztergomi Bazilika orgonáit is)
Szószék
A szószék fából készült.
Pieta
Lourdesi Mária és a térdelő Bernadett
Szent István
Misekönyv 1923
Kripta
A templom alatt található a Keglevich család kriptája. Az utolsó leszármazott, Keglevich Marita grófnő halála után (1980) befalazták a temetkezési helyet.
Templom és a hősök temetője
Hát nem csodálatos ez a kép? A templom a hitet, a temető az elmúlást jelképezi, mi pedig a fákkal együtt várjuk a tavaszt...
*************